Wednesday, July 13, 2011

Akkuyu Çocuk Kampı - Temmuz 2011

1 Temmuz’da köy meydanında kampı başlattık. Çocuklar duymuşlar, anneleri ile geldiler. Bayağı kalabalık bir grup toplandı. Çok sevinçliyiz. Aynı köyde yaşamalarına rağmen çocuklar ilk kez birlikte eğlenmek, öğrenmek ve üretmek için biraraya geliyorlar. Çocuklar bir hafta boyunca kişisel gelişim ve farkındalık yaratma amaçlı oyunlar oynadılar, belgesel izlediler, hayal çalışması yaptılar, Büyükeceli Köyü için kalkınma projeleri hazırladılar, şarkılar öğrendiler, doğa şiirleri okudular, ekoloji, eko-sistem, doğa koruma ve bulmacalı bilim dersi gördüler ve sanat çalışmaları yaptılar. Çalışmalar, bazen köy meydanında, bazen ilköğretim okulunun bahçesinde, hep açıkhavada yapıldı. Herkese açık olan çalışmalara, küçüklerin yanısıra meraklı anne ve babalar, dedeler, anneanne ve babaannelerde bazende meraklılar katıldı. Son gün ürettikleri çalışmaları sunan çocuklar, büyüklerin takdirlerini kazandı.Elele tutuşarak dostluk çemberi kurduk, birbirimize yaptığımız iyilikleri anlattık. Küçükler büyüklere örnek olabilir mi? Nasıl diye tartıştık. Çocuklar ilerde Büyükeceli Belediye Başkanı olurlarsa, neler yapacaklarını konuştuk. Atık nedir birlikte tanımlamaya çalıştık. Buradan su, toprak, hava kirliliğine ve radyasyon kirlenmesine girdik.

Doğal Tarım, Eko-turizm, Orman Müzesi ve Milli Park, Evsel Atık Suların Bit

kilerle Arıtılması konularını aktardık ve çocuklar köyleri için bu konularda projeler hazırladılar.

Pillerin doğaya verdiği zararı anlattık ve atık pil toplama yarışması düzenledik. Yarışma kıran kırana bir mücadeleye sahne oldu. En çok atık pil toplayan çocuklara ödül verildik.

Ortak hayal çalışmasında, içlerinden bir çocuğun köy içinde futbol sahası hayalini beğenen çocuklar, hayalin gerçekleşmesi için ortak hareket ederek, bir dilekçe hazırlayıp, imzaladılar ve Belediye Başkanlığı Kalem Müdürüne ilettiler.

Nükleer santral yapımının planlandığı Büyükeceli Köyü, santral yapıldığı takdirde, santrala çok yakın olduğu için boşaltılacak. Bu nedenle köy için nükleer enerji yerine alternatif, temiz enerji kaynakları büyük önem taşıyor. Temiz, yenilenebilir ve kirli enerjileri anlattık. Bu bağlamda çocuklarla rüzgar gülü yaptırdık, güneş ve rüzgar enerjisi konusunu grafiti çalışması olarak duvara resmettiler.

Bir diğer renkli aktivite köydeki kargaları (ki bunlar nükleer yandaşları oluyorlar) kovmak için korkuluk yapımı idi.

Gül Bolulu Büyükeceli sahilinde “Yuvama Dokuma” temalı örümcek ağı enstalasyonu yaptı ve ağaçları giydirerek ağaç sevgisini vurgulayan mini“Dokunmuş Ağaçlar” sergisi açtı.

Sahile taşlarla "Nükleere Hayır" diye yazdık.

Akkuyu Yaz Kampı’na katılan çocukların ailelerinin verdiği destek, çocukların gösterdiği ilgi ve sevgi ile kamp başarıyla tamamlandı.

Başta Efkan Bolaç olmak üzere Mehmet Ali ve Nazmiye Hoca'ya ve diğer Büyükeceli Köylülerine teşekkür ederiz.

Arı Kovanı ekibi adına Ayşen Eren